Przejdź do treści
x

odłogi z naturalnych desek cieszą się popularnością dzięki swojej trwałości, uniwersalności i niepowtarzalnym wzorom, ale także ze względu na ekologię.

Sypialnia z drewnianą podłogą

Do niedawna ogromne zainteresowanie wzbudzały egotyczne odmiany drewna o charakterystycznym, oryginalnym wyglądzie. Dzisiaj w najmodniejszych aranżacjach wnętrz spotyka się podłogi bielone i drewno o neutralnej kolorystyce. Poszczególne gatunki różnią się między sobą barwą, usłojeniem i właściwościami. Prawdopodobnie swoje kroki najczęściej stawiasz na podłodze z desek wykonanych z rodzimych odmian drewna. Jak je rozpoznać? Poniżej znajdziesz opis podstawowych gatunków europejskich i egzotycznych.

Cudze chwalicie, swego nie znacie

  • DĄB

Bardzo popularnym i klasycznym surowcem jest dąb europejski lub czerwony. Wyraźna struktura, uwidaczniająca sęki i włókna sprawia, że dębowa podłoga podkreśla styl wnętrza, niezależnie czy urządzono je  w klasycznym  czy eleganckim klimacie. Dąb jako materiał jest naturalnie twardy i wytrzymały. Wybierając pokrycie podłogowe wykonane z tego gatunku drewna, należy mieć na uwadze, że charakteryzuje się on zmiennością odcieni - z czasem ciemnieje i finalnie osiąga kolor żółtobrązowy.

Na rynku znaleźć można szerokie spektrum desek z dębu naturalnego, który doskonale sprawdzi się we wnętrzach urządzonych w stylu rustykalnym czy Dąb Standard - Deska Barlinecka , która dopełni nowoczesne aranżacje.

Pokój z drewnianą podłogą.jpg

Alternatywą dla naturalnych odcieni dębu są zróżnicowane pod tym względem deski barwione o nieco zmienionej kolorystyce. Modele takie jak matowo wykończony Pudding Multiplo z powodzeniem rozjaśnią przestrzeń Twojej sypialni czy salonu.

Przytulna sypialnia.jpg

  • JESION

Do podłóg chętnie wykorzystuje się także jesion, którego cechą charakterystyczną jest różnorodność odcieni - przechodzących od koloru jasnożółtego, aż do barwy brunatnej. Piękna, mocno zaznaczona struktura wprowadza urozmaicenie do aranżacji wnętrza. Jesion, podobnie jak dąb, jest trwały i może ciemnieć z upływem lat. Występuje w wersji naturalnej. W aktualne trendy wpisują się podłogi w jasnej kolorystyce – jak na przykład Jesion Alabaster - deska idealna do wnętrz minimalistycznych. 

Jesion w sypialni.jpg

  • BUK

Miłośnikom jasnych kolorów do gustu przypadnie także drewno bukowe, o delikatnych odbarwieniach w lekko różowawym odcieniu. Jak inne gatunki drewna, z czasem dojrzewa i ciemnieje osiągając żółtawą barwę. Bukowa podłoga pasuje między innymi do przestrzennych pomieszczeń, w których dominują biele.

  • KLON

Do produkcji pokryć podłogowych używa się kanadyjskiej i europejskiej odmiany tego drzewa. Na powierzchni jasnych desek wykonanych z klonu kanadyjskiego dominują wąskie słoje w brązowanym kolorze oraz charakterystyczne, ciemniejsze fragmenty drewna z okolic rdzenia. Cechy te są mniej uwidocznione w przypadku gatunku europejskiego. Nie można zapominać, że klonowa podłoga również ciemnieje z czasem. Ta odmiana drewna ma bardzo uniwersalne zastosowanie - doskonale współgrać będzie z innymi elementami wnętrza wykonanych z naturalnych surowców.

Jadalnia z widokiem.jpg

  • EGZOTYKA

Egzotyczne gatunki drewna cenione są nie tylko za oryginalny wygląd, ale uniwersalność zastosowania wynikającą ze stabilności pod względem wilgoci. Dzięki niej są wykorzystywane nie tylko w salonach czy sypialniach, ale także w kuchni, łazience czy na tarasach.

  • MERBAU

Merbau charakteryzuje się małą ilością mocnych sęków, głęboką barwą, przechodzącą od żółto-brązowej po czerwono-brązową. Podłoga w ciemnej kolorystyce wykonana z tego gatunku drewna doda wnętrzu dostojności i elegancji.

Biblioteka w drewnie.jpg

  • BAMBUS

Podłogi bambusowe cechują się niepowtarzalnym rysunkiem i niezwykłą twardością. Nadają wnętrzu oryginalnego wyrazu.

Podłoga bambusowa w salonie.jpg

  •  SAPELLA

Sapella to drewno z delikatnym wzorem włókien, o czerwonawym, wpadającym w cynamonowy brąz kolorze.

Przytulny pokój dzienny.jpg

  • INNE RODZAJE DREWNA

Wśród pozostałych, rodzimych gatunków drewna, które zdobią podłogi naszych sypialni, salonów, pokojów dziecięcych i innych można wymienić: jasnomiodową brzozę czy akację, wiśnię z białokremową bielą i czerwonawym drewnem twardzieli, szaro-czarny lub różowo-kremowy orzech, lekko popielaty grab, a także olchę. W kategorii podłóg o egzotycznym pochodzeniu wykorzystuje się między innymi Wenge o czarnobrązowej barwie, złoto-brązowe Irokko czy lekko pomarańczowe Doussie.

Inne porady

Proponowane produkty

Dodaj komentarz