Przejdź do treści
x

Szybkie tempo życia sprawia, że wciąż brakuje nam czasu. Życie rodzinne, zawodowe, spotkania towarzyskie i pasje to tematy najważniejsze.

Dlatego, gdy nadchodzi czas przedświąteczny, stajemy przed nie lada wyzwaniem. Generalne porządki nie są jednak tak straszne jak początkowo się wydaje - wystarczy podejść do nich z głową. W tym szczególnym czasie warto przyjrzeć się starym zaplamieniom na dywanie czy zadbać o parkiet. Poniżej znajdziesz kilka porad, które pozwolą Ci wzorowo przygotować mieszkanie na świąteczne odwiedziny rodziny i przyjaciół.

Lśniąca Podłoga

PORADA 1: Podłogę drewnianą lub laminowaną powinno się często odkurzać miękką szczotką lub zmiotką. Co jakiś czas, w zależności od stopnia zabrudzenia, należy ją przetrzeć używając wilgotnej szmatki i odpowiednio dobranych środków pielęgnacyjnych.
PORADA 2: Uważaj, aby nie przemoczyć podłogi! Pozostawienie wody na jej powierzchni może doprowadzić do pęcznienia i deformowania paneli. Wyjątek stanowi wykładzina elastyczna, którą bez obaw możemy zainstalować w miejscach szczególnie narażonych na działanie wilgoci.
PORADA 3: Do pielęgnacji podłóg drewnianych używaj  specjalnych preparatów. Gwarantują one powstanie warstwy ochronnej, która jest dodatkowym zabezpieczeniem przed uszkodzeniami. Przy wyborze produktów zwróć uwagę, czy przeznaczone są do podłogi lakierowanej czy olejowanej.
PORADA 4: Uważnie czytaj instrukcję na opakowaniu każdego preparatu. Nie wszystkie należy rozcieńczać, niektóre nakłada się bezpośrednio na mop lub ścierkę – koniecznie miękką i delikatną.
PORADA 5: Na uporczywe plamy zastosuj uniwersalny odplamiacz. Najpierw jednak sprawdź na małej powierzchni, czy produkt nie powoduje odbarwień.
PORADA 6: Pamiętaj o ochronie! Przy drzwiach wejściowych połóż wycieraczkę, meble stojące na podłodze zabezpiecz filcowymi podkładkami, pod fotele obrotowe połóż specjalne maty ochronne.
PORADA 7: Drobne uszkodzenia w panelach laminowanych możesz naprawić samodzielnie. W tym celu sięgnij po marker maskujący zarysowania, a w przypadku małych ubytków – po masę reperującą.

Czysty dywan

PORADA 1: Przed przystąpieniem do czyszczenia dywanu lub wykładziny sprawdź, z jakiego tworzywa są wykonane i dobierz odpowiedni środek. Włókna wrażliwe na wodę, tj. z wełny, sizalu, kokosu, juty, możesz czyścić tylko na sucho, za pomocą specjalnych preparatów, np. piany Aktywnej. Wykładziny i dywany z innych włókien czyścimy na sucho lub na mokro przy użyciu odkurzacza piorącego i odpowiednio dobranego płynu.
PORADA 2: Po oczyszczeniu podłogi warto pokryć ją impregnatem, zapewniając w ten sposób długotrwałą ochronę przed zaplamieniem.
PORADA  3: Zabezpiecz również podłogę w najbardziej eksploatowanych miejscach. Pod dywan połóż matę ochronną zaopatrzoną z jednej strony w kolce, które wbijając się w tkaninę, blokując jej przesuwanie. Dobrym sposobem na zabezpieczenie dywanu przed przesuwaniem jest również użycie preparatu w sprayu.

Miękkie i pachnące  czyli jak czyścić tkaniny dekoracyjne?

PORADA 1: Firanki oraz zasłony są wykonane z delikatnych tkanin i wymagają szczególnych środków pielęgnacyjnych.  Unikaj wybielaczy z chlorem, który niszczy tkaniny. Przed użyciem wybielacza koniecznie sprawdź, czy nie odbarwi on koloru tkaniny.
PORADA 2: Do usuwania plam używaj delikatnych soli i mydełek odplamiających. Innowacyjne środki z aplikatorem typu roll-on są praktyczne i ułatwiają naniesienie preparatu na konkretne miejsce.
PORADA 3: Odświeżacze do tkanin pomogą usunąć nieprzyjemne aromaty, np. dym z papierosów, a ponadto pozostawią przyjemny zapach we wnętrzu.

Magia aromatów czyli sposób na pachnące mieszkanie

PORADA 1:  Aromaty zawarte w świecach, olejkach zapachowych i kadzidełkach pobudzają zmysły, a także wpływają na nasze samopoczucie. Jaśmin i lawenda ułatwiają relaksację, rozmaryn oraz sosna działają energetyzująco, a bergamotka odświeża wnętrze. Odpowiedni zapach np. cynamon, wprowadzi Ciebie i domowników w świąteczny nastrój
PORADA 2: Działanie aromoterapeutyczne mają szczególnie olejki eteryczne. Wystarczy wlać parę kropli do ceramicznego kominka, by nasycić powietrze ulubionym zapachem. Kominek zapachowy może być również ciekawym elementem ozdobnym pomieszczenia i ciekawym prezentem dla najbliższych.

 

Inne porady

Proponowane produkty

Dodaj komentarz