Przejdź do treści
x

Z wystrojem wnętrza jest jak z dress codem: każda firma rządzi się własnymi prawami. Jak sprawić by było pięknie i komfortowo?

Jak ze smakiem urządzić biuro?

Przestrzenne open space’y, dostojne gabinety albo kreatywnie zaadoptowane mieszkania – dzisiaj mamy do czynienia z różnymi typami biur, które różnią się od siebie w zależności od branży lub liczby zatrudnionych pracowników. Jedni wolą miękko, a inni twardo stąpać po podłodze. 

Wystrój biura zmieniamy rzadziej niż aranżację wnętrza w prywatnych mieszkaniach. Układ mebli, kolor ścian i rodzaj pokrycia podłogowego, w niektórych firmach pamiętają nieraz poprzednie pokolenia pracowników, którzy przez lata zostawiali ślady swojej obecności w biurze. Projektanci wnętrz lub inne osoby odpowiedzialne za aranżację lokalu powinny przemyślnie dobierać wyposażenie i dekoracje, tak by przez lata podkreślały charakter miejsca. Chociaż myśląc o wystroju skupiamy się przede wszystkim na kolorze ścian i wyposażeniu, musimy pamiętać, że każde biuro posiada także podłogę, której warto poświęcić trochę uwagi.


Kreatywne wnętrza dla kreatywnych pracowników

Pozwólmy sobie spojrzeć stereotypowo na pracowników branży kreatywnej – agencji reklamowych, studiów graficznych i innych firm o podobnym profilu. Niesztampowe zainteresowania, oryginalny styl, otwartość na nowości, swoboda w nawiązywania kontaktów. W jakim wnętrzu ten typ pracownika chciałby spełniać obowiązki służbowe?

Kreatywne agencje mieszczą się w różnych miejscach – ciekawym i oddającym specyfikę branży rozwiązaniem są mieszkania prywatne zaaranżowane na potrzeby firmy. Pomieszczenia mogą być niezwykle przytulne i mieć bardzo spersonalizowany charakter. Pracownicy w takiej przestrzeni czują się swobodnie – zdarza im się chodzić na boso czy przyprowadzać ze sobą czworonożnych przyjaciół. Tam swoje zastosowanie znajdą miękkie wykładziny, które odpowiednio wygłuszą i ocieplą pomieszczenia biurowe. Dla agencji, która charakteryzuje się względnie dużym natężeniem ruchu, odpowiednie będą kontraktowe wykładziny dywanowe. Ten typ charakteryzuje się zwiększoną odpornością na codzienne użytkowanie, plamy, uszkodzenia czy zniekształcenia. Stosuje się go najczęściej w różnych obiektach użyteczności publicznej. Tworząc aranżację przestrzeni biura dedykowanego kreatywnym, można zaszaleć z kolorami czy wzorami. Ciekawą propozycją będą takie modele jak: Prominent w kolorze niebieskim, czerwony Quartz  czy kropkowany Akzento.

Praktyczny punkt widzenia

W wielkich korporacjach dywany czyszczone są codziennie, w mniejszych firmach sprzątanie odbywa się rzadziej, na przykład raz w tygodniu. Mając to na względzie, najlepiej jeśli zdecydujesz się wykładziny dywanowe, na których zabrudzenia nie będą zbyt widoczne. Pamiętaj także o odpowiednim zabezpieczeniu pokrycia podłogowego! Mata ochronna z kolcami to absolutny must have każdego biura, którego podłogi wyłożone są wykładzinami. Akcesoria tego typu zabezpieczają pokrycie podłogowe przed uszkodzeniami, które mogą powstać na skutek intensywnego użytkowania krzeseł i foteli na kółkach.

Na wykładziny warto zdecydować się nie tylko ze względów estetycznych. Jeśli stan posadzki po poprzednim właścicielu lub lokatorze nie jest zadowalający, a my dopiero rozkręcamy nowy biznes to  okazać się może, że budżet remontowy nie pozwoli nam na wymianę zdezelowanej podłogi. W tej sytuacji podniszczone panele lub deski można tymczasowo zasłonić niedrogim pokryciem podłogowym. 
Wiele ciekawych zastosowań mogą w tym przypadku znaleźć wykładziny elastyczne, które charakteryzują się bardzo zróżnicowanym i oryginalnym wzornictwem. Kategoria ta zawiera zarówno pokrycie podłogowe o nietypowej kolorystyce – jak w przypadku pomarańczowej wykładziny Spectrum Solid, jak i produkty z nieszablonowym deseniem, czego przykładem jest Duke Alincante. Wykładziny elastyczne mogą imitować podłoże wykonane z betonu, kamieni, płytek, drewna i wielu innych materiałów.

Modne biuro.jpg

Dywan do pokoju konferencyjnego

Każda firma ma pokój, w którym odbywają się spotkania czy kreatywne burze mózgów.  Nie powinno być w nim zbyt wielu elementów wystroju, aby uczestnicy zebrań mogli skupiać się na omawianych kwestiach - zwykle znajdują się tam komfortowe kanapy i wygodne fotele. Do wnętrza tego typu idealnie pasowałby odpowiednio dobrany dywan, najlepiej o nietuzinkowym wzornictwie. Ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się modne dywany z geometrycznymi wzorami, takie jak biało-czarny model Draft Wrażenie zrobią z pewnością utrzymane w artystycznym klimacie dywany z deseniem imitującym pociągnięcia pędzlem, jak na przykład Kubik Vetro czy Elegant Marsh.

Goście, goście...

Biuro to nie tylko pokoje, w których pracuje zespół. Projektując wnętrze należy pamiętać także o korytarzu, który jako pomieszczenie o największym natężeniu ruchu potrzebował będzie podłogi do zadań specjalnych – trwałej i łatwej w utrzymaniu w czystości. W przestrzeni, w której codziennie pojawiają się klienci, dostawcy, współpracownicy najlepiej sprawdzi się drewniane pokrycie podłogowe. Jeśli lokal utrzymany jest w lekkiej, jasnej kolorystyce odpowiedni może okazać się Jesion Migdałowy Grande. W aranżacjach, w których dominują ciemne kolory można zastosować między innymi: Dąb Caramel Grande.

Biuro, w którym zespół czuje się swobodnie pozytywnie wpłynie na atmosferę w pracy. Wnętrza kreatywnych agencji mogą przybrać bardzo zróżnicowany kształt. W końcu pomysłowość pracowników i właścicieli jest ich najmocniejszą stroną, a świeże spojrzenie na design i śledzenie trendów sprawia, że z pewnością nie zabraknie tu innowacji i nietuzinkowych rozwiązań.
 

Inne porady

Proponowane produkty

Dodaj komentarz