Przejdź do treści
x

Jak czyścić dywan i jak o niego dbać, żeby cieszył oczy jak najdłużej? Przeczytaj nasze wskazówki!

Jak czyścić dywan?

Systematyczna pielęgnacja i regularne czyszczenie są bowiem konieczne dla zachowania piękna i walorów użytkowych produktów tego typu. W przypadku gdy porządki nie są Twoją mocną stroną, a jednak nie potrafisz obejść się bez ciepła i przyjemnej w dotyku faktury dywanu, możesz wybrać model, na których kurz i inne zabrudzenia nie będą zbyt widoczne. Nie obejdzie się jednak bez rutynowych zabiegów pielęgnacyjnych. Poniżej znajdziesz listę, która pomoże Ci zachować dywan w dobrej kondycji przez lata.

aaZASADA 1: ODKURZAJ!

Na co dzień wystarczy zwykły odkurzacz, który skutecznie usunie takie zabrudzenia jak: kurz, włosy, okruchy czy piasek. Do czyszczenia dywanów z takich zanieczyszczeń jak sierść zwierząt może przydać się dodatkowo specjalna ssawka lub zwykła gumowa szczotka.

PORADA: Przy odkurzaniu warto zastosować zapachy odświeżające powietrze, wówczas po sprzątaniu w pomieszczeniu będzie unosił się subtelny aromat.

WARTO WIEDZIEĆ: W dywanach o runie ciętym i strzyżonym występuje zjawisko wychodzenia luźnych włókien z powierzchni użytkowej, niepokojące właścicieli szczególnie w początkowym okresie użytkowania. Jest to cecha charakterystyczna wyrobów z tego typu runem, a zjawisku ulega jedynie niewielki procent jego masy. Aby skrócić okres „pylenia”, zaleca się częste i staranne odkurzanie dywanu od początku użytkowania.

ZASADA 2: REAGUJ NA BIEŻĄCO!

Gdy pojawią się plamy, konieczne jest szybkie użycie skutecznych środków. Polecamy szeroką gamę odplamiaczy, do różnych rodzajów plam i materiałów Pamiętaj, że im dłużej zwlekasz z czyszczeniem, tym trudniej będzie pozbyć się nieestetycznych odbarwień. Wygodnym i długofalowym rozwiązaniem jest zabezpieczenie dywanu przed brudem i filcowaniem poprzez stosowanie impregnatu, który utworzy skuteczną warstwę ochronną.

PORADA: Plamy zawsze czyścimy wzdłuż włosia, zaczynając od zewnątrz.

ZASADA 3: PAMIĘTAJ O „ŚWIĄTECZNYCH PORZĄDKACH”!

Co pewien czas dywan należy poddać gruntownemu odświeżeniu. W zależności od włókna, możemy usuwać brud używając proszku do czyszczenia na sucho lub piany aktywnej. Zaletą metody suchej jest możliwość użytkowania dywanu w trakcie i po zabiegu. Najpierw rozsiewamy proszek ręką na powierzchni czyszczonej, a następnie lekko szorujemy dywan szczotkując go mechanicznie przy użyciu wirujących szczotek lub ręcznie, przy pomocy szczotki z włosem odpowiednio dobranym do włókna dywanu. Na końcu odkurzamy całą powierzchnię runa. Do odświeżenia dywanu najlepsza jest piana aktywna. Specjalistyczny środek należy nanieść na powierzchnię czyszczoną, wetrzeć i po upływie 4 godzin dokładnie dywan odkurzyć.

WARTO WIEDZIEĆ: Stosowanie piany aktywnej pozwala uniknąć przemoczenia, co jest niezwykle istotne w przypadku włókien naturalnych oraz dywanów, w których spodnią warstwę stanowi juta. Materiał ten może ulec skurczeniu, co w rezultacie grozi deformacją pokrycia podłogowego.

PORADA: Wszystkim chcącym samodzielnie dokonać czyszczenia dywanu zalecamy, aby wypożyczyli profesjonalny odkurzacz piorący. Urządzenie czyści powierzchnię przy wykorzystaniu ciśnienia i nie powoduje przemoczenia dywanu. Dzięki temu w łatwy i szybki sposób można przywrócić dywanowi blask i świeżość. Odkurzacz można wypożyczyć za symboliczną złotówkę w każdym sklepie KOMFORT. Warunkiem jest jedynie zakup jednego ze środków do czyszczenia dywanów.

Inne porady

Proponowane produkty

Dodaj komentarz