Przejdź do treści
x

Stylk folkowy podbil nasze serca i mieszkania! Co zrobić, żeby na dłużej rozgościł się w Twoim mieszkaniu?

Wnętrze w stylu folk

Ludowe motywy w ostatnich latach coraz częściej goszczą we współczesnych aranżacjach wnętrz. Styl folkowy obfituje we wzory odnoszące się do otoczenia, w którym wyrastał. Jego typową cechą jest zestawienie ze sobą dodatków w dominujących, kontrastowych kolorach i stonowanych barw charakterystycznych dla tła – ścian, podłóg, framug. Podstawę aranżacji stanowią naturalne materiały: drewno, wiklina, filc, koronki, zwierzęce skóry, wełna, len, ceramika. Elementy wystroju nawiązujące do folkloru podobają się nie tylko starszym, którzy odczuwają szczególny sentyment do tej stylistyki, ale również coraz częściej młodym, którzy z chęcią sięgającym po gadżety ozdobione wzorami nawiązującymi do łowickich wycinanek.

Istnieją co najmniej dwie koncepcje urządzania wnętrza w stylu folkowym.

  • Pierwsza, którą można nazwać tradycyjną, buduje w pomieszczeniu klimat swojskości. Do rustykalnej aranżacji wprowadzane są elementy rozweselające i dynamizujące pomieszczenie. Folkowe wnętrza w tym rozumieniu doskonale sprawdzą się w przestrzennych domach czy pensjonatach. Klimat folkowy można wprowadzać także do poszczególnych pomieszczeń w obrębie mieszkania, na przykład do salonu, przedpokoju czy sypialni dla gości.
  • Jeśli zależy nam na spójnym urządzeniu wszystkich pokoi w domu, lepiej inspirować się neofolkowymi koncepcjami wnętrza, w których tradycyjne akcenty łączone są z nowoczesnymi elementami wystroju. Aranżacje tego typu opierają się przede wszystkim na zabawie formą i koncepcją.

Kolory

W tradycyjnie rozumianej koncepcji wnętrza folkowego wyposażenie pomieszczenia wykonane jest z naturalnych materiałów, dlatego w aranżacjach tego typu nie brakuje charakterystycznych dla drewna odcieni brązu, które ocieplają pomieszczenie. Opisywany koncept naturalnie kojarzy się także z białymi ścianami, charakterystycznymi dla staropolskich chat. Nienarzucające się tło pozwala na wyeksponowanie nawiązujących do kultury ludowej, barwnych dodatków. We wnętrzach w stylu folkowym dominują kolory podstawowe (czerwień, żółć, niebieski), ale nie zabraknie także zieleni, różu, żółci, pomarańczowego, a także fioletowego. Barwy zestawione są ze sobą często na zasadzie kontrastu, dlatego wykorzystywane odcienie zawsze charakteryzują się dużym nasyceniem. Dla podkreślenia różnicy między kolorami we wzornictwie folkowym nieraz stosuje się czarne tło.

Nowoczesne interpretacje różnią się od tradycyjnej przede wszystkim szerszą paletą barw, w której pojawiają się także pastele. Wnętrza nie są aż tak surowe, ponieważ koncepcja nie opiera się na odtwarzaniu swojskiego klimatu i symbolicznego nawiązywania do kultury polskiej wsi, a jedynie na ożywianiu wnętrza ferią kolorów i charakterystycznym wzornictwem, znanym z tradycyjnych strojów i słynnych, kolorowych wycinanek.

Motywy

Obok kwiatów i pawich piórek, głównymi bohaterami wielu przedstawień są ptaki (szczególnie koguty), inne zwierzęta domowe i leśne oraz postacie ubrane w tradycyjne stroje. Wszelkie folkowe dodatki ozdabiane są wzorami opartymi na pewnym schemacie. Zazwyczaj są to zamknięte, dynamiczne i symetryczne kompozycje o szerokiej palecie kolorystycznej. Rysunki oparte na wyglądzie rękodzielniczych wycinanek mają prostą, geometryczną formę, nieuwzględniającą perspektywy.

Kogut - wzór folk.jpg

Dodatki i wyposażenie

Najbardziej dopasowanymi do wnętrz folkowych dodatkami są rękodzieła: ręcznie tkane obrusy, wyszywane poszewki na poduszki, koronkowe zasłony i malowana ceramika. Typowe, kwiatowe ornamenty można wprowadzać do wnętrza także poprzez oprawione w ramy grafiki, fototapety lub w przypadku osób z artystycznym zacięciem, poprzez samodzielnie wykonane malunki. Wzorami folkowymi można ozdabiać nie tylko ściany, ale także drewniane meble: szafy, stoły, toaletki, ramy łóżka czy skrzynie o rustykalnym charakterze.

Folk.jpg

Wszędzie gdzie to możliwe, najlepiej eksponować naturalne drewno. W nowoczesnych aranżacjach często podkreśla się piękno jego nieregularnej faktury poprzez niedokładne muśnięcia białą farbą – ten zabieg można stosować w przypadku drewnianych drzwi, framug czy mebli. Jeśli chodzi o podłogę, w koncepcję najbardziej wpisują się długie deski z rodzimych gatunków drewna, o wyraźnie zarywanych słojach. We wnętrzu tego typu dobrze sprawdzają się: Jesion Voila, Jesion Lemon Sorbet, Orzech Georgia czy Dąb Gentle.

Jeśli budżet na wystrój jest nieco niższy, można zdecydować się na panele (idealna byłaby Sosna Toskańska lub Dąb White Pepper Xpert Pro 7), a nawet na wykładzinę elastyczną o wzorze nawiązującym do wyglądu drewna (np. Chosen Woods Dąb Bourbon  lub Jukon Świerk Beżowy).

Wnętrza folkowego nie sposób nazwać minimalistycznym, dlatego dekorując w tym stylu możemy pozwolić sobie na stosowanie wielu dodatków na raz. Na podłogę najlepiej położyć dywan. Może być to nawiązujący do rustykalnego klimatu futrzak w typie Peau de Mouton, imitujący owczą skórę lub bogato zdobiony model w klimacie retro (np. Vintage Blue, Vintage Azul).

W konwencję wpisują się także dywany z motywami roślinnymi jak: Country Leaves czy Belis Blossom.

Styl folkowy to rozwiązanie dla osób, które cenią sobie klimat stylu rustykalnego, a jednocześnie chcą wprowadzić do swojego domu energię i kolory. Ze względu na panującą obecnie modę, na rynku kupić można dowolne dodatki z ludowym wzornictwem. Pozwala to na stworzenie kreatywnej i unikalnej aranżacji.

Inne porady

Proponowane produkty

Dodaj komentarz